Историята

Президенти и владетели на Бразилия


Следва списък на президентите на Федеративна република Бразилия, който съдържа всички хора, които са държали ръководството на правителството и държавата в историята на страната.

година

Президенти на републиката

15/11/1889
25/02/1891

Маршал Дедоро да Фонсека
(Временно правителство)

25/02/1891
23/11/1891

Маршал Дедоро да Фонсека
(Избран от Учредителния конгрес; Оставка)

23/11/1891
15/11/1894

Маршал Флориано Пейксото
(Вицепрезидент; встъпи в длъжност)

15/11/1894
15/11/1898

Prudente de Moraes
(Избран президент чрез пряко гласуване)

15/11/1898
15/11/1902

Полета за продажби
(Избран президент чрез пряко гласуване)

15/11/1902
15/11/1906

Родригес Алвеш
(Избран президент чрез пряко гласуване)

15/11/1906
14/06/1909

Афонсо Пена
(Избран президент чрез пряк вот; почина на поста си)

14/06/1909
15/11/1910

Нил парче
(Заместник-председателят пое председателството)

15/11/1910
15/11/1914

Маршал Хермес да Фонсека
(Избран президент чрез пряко гласуване)

15/11/1914
15/11/1918

Вацлав Брас
(Избран президент чрез пряко гласуване)

1918

Родригес Алвеш
(почина без да поеме председателството)

15/11/1918
28/07/1919

Делфим Морейра
(Вицепрезидентът встъпи в длъжност)

28/07/1919
15/11/1922

Епитасио Песоа
(Избран президент чрез пряко гласуване)

15/11/1922
15/11/1926

Артур Бернардес
(Избран президент чрез пряко гласуване)

15/11/1926
24/10/1930

Вашингтон Луис
(Избран президент чрез пряк вот; свален от Революцията на 30 г.)

1930

Хулио Престес

24/10/1930
03/11/1930

Йоан от Бога Менна Барето
(Временен управителен съвет)

24/10/1930
03/11/1930

Хосе Исая от Норонха
(Временен управителен съвет)

24/10/1930
03/11/1930

Аугусто Тасо Фрагосо
(Временен управителен съвет)

03/11/1930
20/07/1934

Гетулио Варгас
(Временно правителство)

20/07/1934
10/11/1937

Гетулио Варгас
(Избрано от Учредителното събрание)

10/11/1937
29/10/1945

Гетулио Варгас
(Ръководител на Estado Novo; беше освободен)

29/10/1945
31/01/1946

Хосе Линхарес
(Министър пое председателството)

31/01/1946
31/01/1951

Еврико Гаспар Дутра
(Избрано чрез пряко гласуване)

31/01/1951
24/08/1954

Гетулио Варгас
(Избран чрез пряк вот; извърши самоубийство)

24/08/1954
08/11/1955

Кафе син
(Вицепрезидентът встъпи в длъжност, беше предотвратен през 1955 г.)

08/11/1955
11/11/1955

Карлос Луз
(Председателят на Камарата на депутатите встъпи в длъжност)

11/11/1955
31/01/1956

Нереу де Оливейра Рамос
(Вицепрезидентът на Сената пое председателството)

31/01/1956
31/01/1961

Juscelino Kubitschek
(Избрано чрез пряко гласуване)

31/01/1961
25/08/1961

Jânio Frames
(Избран да подаде оставка след 8 месеца)

25/08/1961
08/09/1961

Пасхал Раниери Мазили
(Председателят на Камарата на депутатите временно пое поста)

08/09/1961
24/01/1963

Жоао Гуларт
(Заместник-председателят встъпи в длъжност. Приет парламентаризъм)

24/01/1963
01/04/1964

Пасхал Раниери Мазили
(Председателят на Камарата на депутатите встъпи в длъжност)

15/04/1964
15/03/1967

Кастело Бранко
(Избран от Националния конгрес)

15/03/1967
31/08/1969

Коста и Силва
(Косвено избран; стана лошо на служба)

31/08/1969
30/10/1969

Аурелио Лира
(Военният съвет временно се приема)

31/08/1969
30/10/1969

Аугусто Радамакер
(Военният съвет временно се приема)

31/08/1969
30/10/1969

Márcio Melo
(Военният съвет временно се приема)

30/10/1969
15/03/1974

Емилио Гарастазу Медице
(Косвено избран)

15/03/1974
15/03/1979

Ернесто Гейзел
(Косвено избран)

15/03/1979
15/03/1985

Йоан Кръстител от Фигейредо
(Косвено избран)

1985

Танкредо Невес
(Косвено избран; почина в навечерието на встъпването в длъжност)

15/03/1985
15/03/1990

Хосе Сарни
(Вицепрезидентът встъпи в длъжност)

15/03/1990
02/10/1992

Фернандо Колор де Мело
(Избран чрез пряк вот; претърпя импийчмент)

02/10/1992
01/01/1995

Итамар Франко
(Вицепрезидентът встъпи в длъжност)

01/01/1995
01/01/2003

Фернандо Анрике Кардосо
(Избрано чрез пряко гласуване)

01/01/2003
01/01/2011

Luís Inácio Lula da Silva
(Избрано чрез пряко гласуване)

01/01/2011
31/08/2016

Дилма Вана Русеф
(Избрано чрез пряко гласуване)

31/08/2016
01/01/2019

Мишел Темер
(Заместник-председател, встъпи в длъжност след импийчмънт на титуляра, Дилма Русеф)

01/01/2019

Жаир Болсонаро
(Избрано чрез пряко гласуване)


Видео: Fall Of Empires: Rome vs USA Hidden Secrets Of Money Ep 9 (Септември 2021).